Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
01.07.2021
Kestane Üreticisi İçin Simav Kestanesinin Geleceği Masaya Yatırıldı

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Simav İlçesinde Kestane Zararlıları ve Alternatif Savaş Yöntemleri Çalıştayı düzenlendi.
 
Simav kestanesinin geleceğinin masaya yatırıldığı “Kestane Zararlıları ve Alternatif Savaş Yöntemleri Çalıştayı”nda Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yafes Yıldız ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Şemsettin Kulaç  konuşmacı olarak yer aldı. Çalıştay’da, dal kanseri ve gal arısıyla mücadelede uygulamaya konulacak yöntemler ile yapılması planlanan çalışmalar ele alındı.
 
Yaptığı konuşmada; Çalıştay sonucunda dal kanseri ve gal arısı tehdidiyle mücadelede uygulanacak yöntemler ile kurum ve yetiştiricilere düşen sorumlulukların belirleneceğini belirten Vali Ali Çelik, “Kestane ormanlarımızdan en yüksek verimi almak için mücadelemizi kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.  Kestane ağacı ve meyvesinin Simav özelinde Kütahya için çok değerli olduğunu belirten Vali Ali Çelik, kestane sahalarının 11 yerleşim biriminde 8 bin orman köylüsünü doğrudan etkilediğini dile getirdi.
 
Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, 2015 -2020 Kestane Eylem Planı kapsamında 3 bin 290 dekar alanda, dal kanseriyle mücadele edildiğini, 200 dekar alanda da ağaçlandırma çalışması yapıldığını söyledi.
 
Önerilen çalışmaların uygulamaya konulmasıyla birlikte çok kısa zamanda önemli mesafe kat edileceğine dikkat çeken Keskin, “Mücadelenin başarıya ulaşabilmesi, uygulanacak mücadele yönteminin ilgili taraflarca, özellikle de üreticimizin bu işi sahiplenmesiyle olur. Bu sayede kestane kanseri hastalığının etkilerini en aza indirebiliriz” ifadelerini kullandı.
 
Konuşmaların ardından kestane zararlıları ve alternatif savaş yöntemleri ile kestane kanseriyle biyolojik, mekanik, organik ve kimyasal mücadele kapsamında yapılan çalışmalar hakkında sunumlar eşliğinde bilgiler verildi.
 
Çalıştayın açılışına, Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Simav Belediye Başkanı Av. Adil Biçer, Demirci Belediye Başkanı Cahit Onar, Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Özçalık, Kütahya Orman Bölge Müdür Yardımcısı Halil Karademir, OZM Daire Başkanlığı Şube Müdürü Özgür Toprak, Kütahya OZM Şube Müdürü Güryay Volkan Andiç Simav Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Kazcıoğlu ile kestane üreticileri katıldı.
 
Çalıştay açılışının ve verilen bilgilerin ardından Demirci Köyünde arazi uygulaması yapıldı. Kestane dal kanseri ve gal arısı ile mücadele konusunda yapılan tatbikatta mekanik ve biyolojik mücadele yöntemleri uygulamaları yapıldı. Biyolojik mücadele de Arborjet Enjeksiyon ve soğuk sisleme uygulamaları ile mekanik mücadele de ağacın gövdesindeki kanserli bölgelerin temizlenerek, bal mumu ve propolis sürülmesi uygulamaları kestane üreticilerine gösterildi.  Köylülere kestane ağaçlarının en önemli böcek zararlısı ile nasıl mücadele edileceği konularında bilgiler aktarıldı.
 
Sorulan soruların ve değerlendirmelerin yapılmasının ardından Çalıştay Programı sona erdi.

Yazdır