Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
21.10.2020
Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi Hayata Geçiyor

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi” hayata geçiriliyor. Proje ile Türkmen Dağı’nın tarihi ve doğal güzelliklerinin korunarak turizme kazandırılması amaçlanıyor.
 
Kütahya Valisi Ali Çelik, projenin hayata geçirileceği alanda incelemelerde bulunarak Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin’den bilgiler aldı.
 
Yürüyüş parkurunun başlangıç noktası olarak planlanan Söğütlüyayla Köyü’nden incelemelere başlayan Kütahya Valisi Ali Çelik; yürüyüş güzergâhında yer alan Lütfiye ve Güllüdere köyleri ile Gölcük Yaylası, Gölcük Göleti, Doğankaya Yangın Gözetleme Kulesi’ni gezdi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.
 
“Türkmen Dağı Frig Ekoturizm Projesi kapsamında yaklaşık 70 kilometre uzunluğunda güzergâh belirlediklerini aktaran Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, "Güzel bir doğa içinde yer alan güzergâhta vadiler ve tarihi mekânlar bulunuyor. Bu doğal güzellikler, yüzde 11'i endemik olan yaklaşık 650 bitki türünü barındırıyor. Bölgenin ekoturizme açılmasının ardından konuklarımız yaban hayatını geliştirme sahasındaki kızıl geyik ve kara akbabaları da görebilecekler ve aynı zamanda Frigyalılardan kalan koca bir tarihe de tanıklık edebilicekler” şeklinde konuştu.
 
Projenin Kütahya için önemine dikkat çeken Vali Çelik, “Elimizdeki değerlerin kıymetini bilip tanıtmak ve ekonomiye kazandırmak için gayret ediyoruz. Günübirlik değil geleceğe yönelik kalıcı işler yapmalıyız.  Türkmen Dağı Ekoturizm Projesi önemli bir fikir. Hayata geçirilmesi Kütahya’mıza değer katacaktır. Doğa ve tarihle iç içe büyüleyici bir güzelliği koruyarak turizme kazandırmak için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
 
“Türkmen Dağı Frig Yolu Ekoturizm Projesi” İnceleme gezisine; Kütahya Valisi Ali Çelik, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Murat Kırbaç, İl Emniyet Müdürü Necmettin Koç, Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, İl Tarım Orman Müdürü Orhan Özçalık, Orman İşletme Müdürü Ali Rıza Erdem, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Şube Müdürü Cihan Köse, Türkmendağı Orman İşletme Şefi Timuçin Özdemir, Porsuk Orman İşletme Şefi Mehmet Harun Yapı, Ülkemiz Değerlerini Tanıtma Kültür ve Sanatımızı Geliştirme Derneği Başkanı Abdurrahman Yıldız ile Aizonai Antruia Arkeoloji ve Sosyal Çevre Etiği Okulu Kurucusu Dr. Murat Yıldız katıldı.
 
Projenin hayata geçirilmesiyle Söğütlüyayla’dan başlayan parkurlarla Lütfiye ve Güllüdere köyleri, Gölcük Yaylası, Doğankaya Kulesi, İnliyayla, Frig Vadisi, İnli, Fındık, Sabuncupınar ve Akpınar köyleri, Porsuk Barajı ile Ilıca Kaplıcalarına ulaşılarak, hem muhteşem bir doğanın, hem de tarihin tadına varılacak.
 
 
 

Yazdır