Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
11.06.2021
Orman Kahramanlarımız İşbaşında…

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Orman İşletme Müdürlüklerinde Yangın Müdahale Ekiplerinde görevli işçi personel ile Kule Görevlisi, Santral Görevlisi ve İş Makinası Operatörü olarak görev yapan personele yönelik İşbaşı ve Bilgi Yenileme Eğitimleri yapıldı.
 
Orman yangınları temel bilgileri, yangınlara müdahale teknikleri, kullanılan ekipman, el aletleri, iş makinaları, pompa kullanımı, genel iş güvenliği, haberleşme, yangın organisazyonu konularında verilen teorik eğitimin ardından, araç/malzeme kontrolleri yapıldı. Daha sonra  248 personelin katılımı ile yapılan tatbikatlar ile uygulamada karşılaşılacak sorunlar üzerinde duruldu.
 
Bölge Müdürü Hasan Keskin; orman kahramanlarının yangın sezonu ile birlikte iş başında olduğunu belirterek; “ Tüm Orman İşletme Müdürlüklerimizdeki personelimize verdiğimiz eğitimler ile aslında bilgilerimizi tazeliyor ve orman yangınlarına ne kadar hızlı müdahale edebileceğimizin uygulamasını yapıyoruz. Eğitim bizler için önemli, ormanlarımız koruma noktasında olmazsa olmazımız.  Orman Yangınları ile ne yazık ki, doğal dengenin bozulmasına, ormanda yaşayan canlı türlerinin ve doğal yaşam ortamlarının yok olmasına ve topraktaki organik maddelerin yitirilmesine aynı zamanda  da geleceğimize bırakacağımız en güzel mirasın elimizden kayıp gitmesine neden olan bir olay. Ve bilmekteyiz ki; orman yangınlarının % 94’ ü insanlardan kaynaklanıyor. Buna karşı, bu yangınların sadece % 6’ sı doğal afetlerden dolayı çıkıyor. Bizim bu noktada vatandaşlarımızdan tek isteğimiz, biraz daha dikkat ve duyarlılık… İhmal  ve  dikkatsizlik; ormanlarımız için çok kötü sonuçlar doğurabilir” şeklinde konuştu.
 
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen eğitimler;  Orman Yangınları İle Mücadele Şube Müdürü A.Yavuz Helvacı, OYM Şube Mühendisleri A.Başar Kavcin ve Sinem Aşçı, Makine ve İkmal Şube Müdürlüğü Mühendisleri Gökhan Sezgin ve Tuğrul Çiçek tarafından verildi.

Yazdır