11.11.2022
Kütahya’da “Türkiye Yüzyılına Nefes” İçin Fidanlarımızı Toprakla Buluşturduk

Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, 81 ilde düzenlenen “Milli Ağaçlandırma Günü” etkinlikleri kapsamında Kütahya’da da binlerce fidan toprakla buluşturuldu.

 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü Kütahya’da; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilan ettiği "Türkiye Yüzyılı" vizyonu çerçevesinde "Türkiye Yüzyılına Nefes" temasıyla düzenlenen tören ile kutlandı.

Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında Tüm Türkiye’de fidanlar toprakla buluşturulurken, Kütahya il genelinde 22 adet lokasyonda düzenlenen törenlerde "Türkiye Yüzyılına Nefes" olmak için 20.000 adet fidan dikildi.

Fidan dikim etkinlik programı Evliya Çelebi Mahallesinde hazırlanan 3 Ha. sahada gerçekleştirildi. Törende 4 bin fidan Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil, Kütahya Protokolü, Kütahya Orman Bölge ve İşletme Müdürlüğü personeli, öğrenciler ve vatandaşların katılımı ile toprakla buluşturuldu.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil yaptığı açılış konuşmasında, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kutlamaları kapsamında; “Türkiye Yüzyılına Nefes” temasıyla fidanları toprakla buluşturduklarını, yarınlara daha yeşil, daha yaşanabilir, daha güzel bir Kütahya, yemyeşil bir Türkiye bırakmak istediklerini belirti.

Bölge Müdürü Erdal Dingil; Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak 11.11.2019 yılında ilk kez kutlanan Milli Ağaçlandırma Gününden bugüne kadar Kütahya ilinde toplam 11.481.433 fidanın toprakla buluşturulduğunu; 11.11.2022 yılı Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında ise Kütahya il geneli 12 İlçe - 22 lokasyonda toplam 33 Ha sahada 20.000 adet fidanın dikileceğinin bilgisini verdi.

2022 yılında şu ana kadar Kütahya’da; 253 Ha. Ağaçlandırma, 150 Ha. Toprak Muhafaza, 220 Ha. Endüstriyel Plantasyon ve 50 Ha. Maden Sahası ve 200 Ha Suni Gençleştirme olmak üzere toplam 873 Ha alanda 1.700.000 adet fidan dikimi gerçekleştirildiğini belirten Bölge Müdürü Erdal Dingil; 2023 yılındaki hedeflerinin ise 730 hektar alanda 1 milyon 800 bin fidanı toprakla buluşturmak olduğunu dile getirdi.

Fidan dikim etkinliği; Kütahya Orman İşletme Şefi Niyazi Hakan Dinkçi tarafından fidan dikiminin anlatılmasının ardından Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Orman Bölge Müdürü Erdal Dingil, İl Protokol Üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü idari kadrosu, çocuklar, gençler ve vatandaşların katılımı ile fidanlar toprakla buluşturuldu.

 


Yazdır